Amanda Knox – tajemnicze morderstwo, zwroty akcji i porywający proces – FILM

Witaj w kolejnej części wakacyjnego cyklu „Zabierz prawnika na wakacje”. Opowiadam w nim o ciekawych i zaskakujących filmach, serialach i książkach, związanych z prawnikami i procesami sądowymi.

expand_more

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Amanda Knox – tajemnicze morderstwo, zwroty akcji i porywający proces

Amanda Knox to tytuł dokumentu z 2016 roku, a jednocześnie imię i nazwisko głównej bohaterki. Film obejrzysz na Netflixie.

Amanda Knox w 2007 roku uczestniczyła w wymianie studenckiej we Włoszech. Tam została oskarżona o popełnienie zabójstwa. Ofiarą zbrodni była brytyjska studentka, również z wymiany studenckiej. Oprócz Amandy oskarżono jeszcze 2 osoby. Do czynu miało dojść podczas domówki, w której cała trójka uczestniczyła.

Film pokazuje kronikę wydarzeń związanych ze zbrodnią i późniejszym procesem sądowym.

Co czyni ten film wyjątkowym?

Rekonstrukcje zdarzeń przeplatane są wypowiedziami Amandy Knox, które nagrano na potrzeby filmu. Bohaterka odnosi się w nich do tego, co widzi na ekranie.

Twórcy pokazują też intrygujące materiały, które pochodzą zapewne z akt postępowania sądowego. Można nawet usłyszeć zeznania, które składała Amanda Knox podczas przesłuchań na policji przed rozpoczęciem sprawy sądowej.

Reżyser tak prowadzi swoich widzów, że co kilka chwil zmieniałam zdanie co do winy głównej bohaterki. W jednym momencie byłam święcie przekonana, że Amanda Knox jest wyrachowaną aktorką, która kamufluje popełnioną przez siebie zbrodnię. A po chwili zmieniałam zdanie i czułam, że na pewno jest niewinna.

Takich zwrotów o 180 stopni w filmie jest kilka. Wypowiedzi Amandy nieraz stoją w kontrze do tego, co przed chwilą zaserwował reżyser w retrospekcji zdarzeń. Choćby z tego powodu trzeba obejrzeć ten film. Jestem ciekawa, co wydedukujesz.

Proces Amandy Knox

Sam proces sądowy był arcyciekawy. Amanda stanęła przed włoskim sądem, który składał się z ławy przysięgłych. O ławie przysięgłych pisałam na moim blogu i nagrałam o niej film na YouTube. Werdykt ławy przysięgłych spotkał się z ostrą krytyką. Zarzucono jej członkom, że dali się zmanipulować włoskim prokuratorom.

W pierwszej instancji Amanda Knox przegrała sprawę i została skazana za zabójstwo. W drugim procesie została uniewinniona. Wtedy korzystając z okazji, wyjechała pośpiesznie do Stanów Zjednoczonych. Po jej wyjeździe odbył się kolejny proces, na którym zapadł wyrok skazujący.

Rozpoczęły się rozmowy na szczeblu państwowym między Republiką Włoch a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Włosi wnioskowali o wydanie Amandy Knox, by ta odbyła karę we włoskim więzieniu. Tak się nie stało. Rozpoczął się kolejny proces, który tym razem uniewinnił kobietę.

Opowiedziałam o aspektach prawnych tak szczegółowo, że może wydaje Ci się, że zdradziłam cały suspens filmu. Co to to nie! Największą wartością tego dokumentu są bowiem emocje, które można poczuć, wcielając się w rolę detektywów i psychologów amatorów.

Podsumowanie

Jeśli moja recenzja Cię zachęciła, to podczas oglądania filmu nie zapomnij przyjrzeć się włoskiemu sądowi. Te sale rozpraw, włoscy prawnicy ubrani w jedne z najpiękniejszych na świecie tóg… Czego innego się spodziewać po włoskim wyczuciu piękna!? Zobacz, jak zachowuje się „południowa krew” podczas procesu. Takie ekscesy nie przeszłyby w polskim sądzie!

Film Amanda Knox z 2017 roku jest dostępny na platformie Netflix.

Dodaj komentarz