Czy ciekawi Cię, jak przebiega zmiana imienia dziecka? Czy chcesz się dowiedzieć, gdzie, kiedy i do kogo należy się w tej sprawie zwrócić? Jeżeli tak – zapraszam do przeczytania tego artykułu.
Załóżmy, że w rodzinie Kowalskich urodził się chłopczyk i rodzice, dali mu na imię Jan. Mielibyśmy w Polsce kolejnego Jana Kowalskiego. Niezbyt unikatowe imię i nazwisko, prawda? A co, jeśli rodzice się po pewnym czasie rozmyślą i zechcą zmienić imię dziecka na bardziej oryginalne i nazwać chłopca na przykład Ksawerym? Co w takiej sytuacji zrobić? Jak zmienić imię dziecka?
Kluczowe pytanie – kiedy sporządzono akt urodzenia dziecka?
Zmiana imienia dziecka może przebiegać na dwa sposoby. O tym, która procedura będzie miała zastosowanie w Twojej sprawie, decyduje czas, jaki upłynął od sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Jeżeli nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia, możesz skorzystać z procedury nazwanej przeze mnie uproszczoną. Jeżeli natomiast minęło już 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu, polecam Ci zapoznanie się z procedurą skomplikowaną.
Zmiana imienia dziecka. Jak przebiega procedura uproszczona?
W czasie 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia, rodzice mogą złożyć oświadczenie o zmianie imienia dziecka. Można tego dokonać przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed konsulem. Zmianie może podlegać jedno bądź więcej imion. Można też zastąpić dwa imiona jednym imieniem albo odwrotnie – do jednego dodać drugie imię. Można zmienić pisownię imienia lub imion albo ich kolejność – prawie pełna dowolność. I zauważ, że to wszystko można zrobić na podstawie samego oświadczenia rodziców. Kierownik urzędu stanu cywilnego nie będzie pytał o powody takiej decyzji.
Oczywiście nadal nie można nadawać imion ośmieszających, zdrobniałych itd., natomiast od pewnego czasu można dodawać imiona obcobrzmiące.
Sprawdź także: Opieka naprzemienna – wszystko co chciałbyś wiedzieć
Zmiana imienia dziecka. Jak przebiega procedura skomplikowana?
Pamiętaj, że to ja ją nazwałam skomplikowaną – nie jest to oficjalna nazwa procedury. Jest ona trudniejsza niż sposób opisany powyżej, ale również możliwa do przeprowadzenia. Po upływie 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia proces ten przebiega na podstawie Ustawy o zmianie imienia i nazwiska (czy to nie zaskakujące, że w Polsce mamy do tego celu specjalną ustawę?). Brzmi groźnie? Zapewniam Cię, że nie będzie strasznie. Aby dokonać zmiany imienia na podstawie tej ustawy, należy wystąpić do kierownika urzędu stanu cywilnego z wnioskiem o zmianę imienia.
Czy widzisz różnicę? W procedurze uproszczonej rodzice po prostu oświadczają kierownikowi urzędu stanu cywilnego, że chcą zmienić imię dziecku – tutaj pojawił się wniosek. Aby zmienić imię dziecka, konieczne będzie umotywowanie wniosku. Ustawa wskazuje nam konkretne powody, dla których możliwa jest zmiana imienia (i/lub nazwiska). Zmiana taka jest możliwa zatem między innymi, gdy:
- imię lub nazwisko jest ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka,
- chcemy zmienić nazwisko na takie, którego faktycznie używamy,
- imię lub nazwisko zostały bezprawnie zmienione,
- chcemy zmienić imię lub nazwisko na takie, które jest zgodne z przepisami kraju, którego obywatelstwo również posiadamy.
Jeśli mamy wniosek, to musi pojawić się decyzja, która na ten wniosek odpowiada. To kolejna różnica pomiędzy dwoma procedurami. Kierownik urzędu stanu cywilnego rozpatrzy wniosek, zapozna się z jego uzasadnieniem i – jeśli przychyli się do złożonego wniosku – wyda decyzję o zmianie imienia. Nowe imię (i/lub nazwisko) obowiązuje od chwili wydania takiej decyzji.
Dodam jeszcze, że koszt tej procedury wynosi 11 złotych.
Co dalej z Janem/Ksawerym?
Podsumowując – jeśli rodzice małego Jana zmienili zdanie w sprawie jego imienia w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia chłopca, mogą sami złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego i… po kłopocie. Jeśli jednak minęło już 6 miesięcy, muszą dobrze uzasadnić swój wniosek o zmianę imienia – wykazać, że „Ksawery” jest dla ich syna lepszym imieniem niż „Jan”, a potem czekać na decyzję urzędnika w tej sprawie.
Ciekawostka
Jeżeli zastanawiasz się jakie imię nadać swojemu dziecku, przydatna może być strona Otwarte Dane. Zawiera ona dużo ciekawych zestawień statystycznych, między innymi te dotyczące popularności poszczególnych imion w Polsce.
Dzień dobry. 16.09.2020 roku urodziłam córeczkę. Ponieważ późno dowiedzieliśmy się ze to będzie dziewczynka nie byliśmy gotowi na imię żeńskie. Byliśmy w ostatnim dniu w urzędzie z wielkim mętlikiem w głowie w dodatku Pani z urzędu zasugerowała że imię z którym przyszliśmy jest bardzo popularne i wszyscy je teraz dają i podjęliśmy szybką decyzję o imieniu którego do dzisiaj nie używamy w stosunku do naszej niuni bo zwyczajnie jej nie pasuje każdy wola ja niunia itp… Dzwoniłam do urzędu i Pani mi oznajmiła ze zmianą imienia upływa pół roku od daty urodzenia. Więc jest za późno a musiałabym mieć bardzo poważny powód aby imię zmienić. Znaleźliśmy wymarzone które jej pasuje i nam wszystkim lecz trochę boli mnie ze nie mogę decydować o własnym dziecku. Prawo jest prawem rozumiem to ale co ze słowem ludzkość? Czy możemy coś zrobić w tej sytuacji?
Pani Luizo, rozumiem. W Pani sytuacji, minęło już 6 miesięcy od urodzenia córeczki i faktycznie, tak jak powiedziała urzędniczka, muszą Państwo wystąpić (Pani i ojciec dziecka razem) do kierownika USC z wnioskiem o zmianę imienia.
We wniosku należy wskazać powód zmiany. Ten powód musi być istotny. Uwaga! Takim ważnym powodem może być nieużywanie aktualnego imienia, ponieważ używają Państwo innego. Proszę podać we wniosku to inne imię i opisać sytuację. Trzymam kciuki. Katarzyna Łukasiewicz
Witam moje dziecko obecnie ma 4.5 roku. Ma piekne imię Weronika, jednak zawsze chciałam zeby była to Weronika Anna. Podczas rejestrowania dziecko bylo z nami i bardzo płakało, w pośpiechu nie wpisaliśmy drugiego imienia, które jest bliskie mojemu sercu i dużo dla mnie znaczy. Caly czas mam straszny zal do siebie ze tego nie dopilnowałam. Czy w Pani ocenie jest szansa na dodanie drugiego imienia dziecku?
Dzień dobry Pani, polecam wystąpić z wnioskiem do kierownika USC o nadanie drugiego imienia córce. We wniosku proszę podać pierwsze imię i drugie – wnioskowane imię i opisać sytuację. Powodzenia! Pozdrawiam, Katarzyna.
Dobry wieczór, moja 12-letnia córka oświadczyła, że od 2 lat na problem z identyfikacją płci. Czuje się chłopcem i chce, żebyśmy traktowali ja jak chlopca i zwracali się do niej imieniem męskim, obcobrzmiącym Tajp. Zaczęliśmy się tak do niego zwracać. Bardzo mu zależy na zmianie imienia. Czy w tym konkretnym przypadku jest na to realna szansa? Pozdrawiam
Dzień dobry, imię musi odpowiadać płci wpisanej w akcie urodzenia dziecka. Nie ma możliwości nadania imienia męskiego dziewczynce i odwrotnie. W sytuacji gdy osoba nie identyfikuje się ze swoją płcią, zmienia się akt urodzenia w miejscu oznaczenia płci i co za tym idzie imię. Upraszczając zmiany płci można dokonać sądownie. Pozdrawiam.
Dzień dobry, czy możliwa jest zmiana imienia osobie płci żeńskiej na LOGAN? Czy jest jakieś rozporządzenie, które mówi czy można nadać imię męskie kobiecie i odwrotnie?
Dzień dobry, imię musi wskazywać na płeć wynikającą z aktu urodzenia. Jeśli imię nie wskazuje na płeć, ale jest w potocznym rozumieniu przypisane do płci odpowiadającej tej osobie, której ma zostać nadane, to jest taka możliwość. Ta materia jest określona w Ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego. Pozdrawiam!
Czy można zmienić imię 12 letniemu dziecku? Ma na imię Milena ale okropnie go nie lubi i w większosci wzracamy się do niej Sophie, dałoby się zmienic jej imie na wlasnie takie?
Dzień dobry, można zmienić imię 12 letniemu dziecku, wtedy proszę zastosować tą drugą procedurę, którą opisuję w artykule. Od 1 marca 2015 r. jest możliwość nadania obco brzmiącego imienia. Pozdrawiam, Katarzyna Łukasiewicz.
Dzień dobry mam pytanie czy mogę dodać drugie imię dziecu jako jedyne z moich czwórki dzieci posiada jedno chciała bym aby było Emilia Łucja wychowuje sama dzieci ojciec wogole się nie interesuje córka
Dzień dobry, oczywiście może Pani rozpocząć procedurę dodania drugiego imienia. Oczywiście, jeśli ojciec dziecka posiada władzę rodzicielską, będzie potrzebna jego zgoda. Jeśli nie wyrazi zgody, będzie potrzebna zgoda sądu.
Dzień dobry, jeżeli mieszkamy za granicą to mogę procedurę zmiany imienia dziecka przeprowadzić w konsulacie czy trzeba w USC w Polsce?
Dzień dobry Pani, zmiana imienia dziecka jest możliwa również przed konsulem. Trzeba się wówczas liczyć z wyższymi kosztami i dłuższym czasem rozpatrywania sprawy. Pozdrawiam, Katarzyna Łukasiewicz.
Dzień dobry, chciałabym zapytać jak to jest ze zmianą imienia dla dziecka które ma podwójne obywatelstwo polskie i niemieckie. W Niemczech zmiana imienia nie jest prosta.. Urzędnicy robią pod górkę. Czy w takim wypadku mieszkając na stałe w Niemczech możemy zmienić imię dziecku w Polsce? Syn prawie 2 latka.
Dzień dobry, w takiej sytuacji można spróbować zmienić imię w Polsce. Pozdrawiam, Katarzyna Łukasiewicz
Chciałabym zapytać o dane drugiego imienia zarówno 10 letniemu synowi jak i 12 letniej córce.
Gdy się urodzili mąż nie chciał aby mieli dwa imiona. Sam właściwie nie nie czemu. Teraz urodzi nam się trzecie i chciałabym aby miało dwa imiona k mąż wyraził zgodę aby pozostała dwój również je miała.
Co w takiej sytuacji można wpisać we wniosku do urzędu? Dziękuję.
Przepraszam za drobne błędy. Słownik mi poprawił i nie zwróciłam uwagi. Oczywiście chodzi o nadanie drugiego imienia starszym dzieciom.
Dzień dobry, proszę wpisać opisać sytuację, tak jak ją Pani opisała w komentarzu. To jest dobre uzasadnienie. Dużo zależy od urzędnika, na którego się trafi, ale znam takie sprawy jak Pani i urzędnik wyraził zgodę. Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Łukasiewicz
Dzień dobry, Urodziłam dziecko w grudniu 2021 r. Mąż zarejestrował dziecko i dał dwa imiona. Miesiąc później zmieniliśmy zdanie i zrobiliśmy takie oświadczenie w usc, że zamieniliśmy kolejność imion. Teraz jednak wyszły na jaw fakty, które zmuszają mnie do zmiany tej decyzji. Nie minęło jeszcze te 6 miesięcy od urodzenia dziecka. Czy można zmienić dziecku drugi raz imiona (znowu zamiana) w tej uproszczonej procedurze?
Dzień dobry, znam przypadki kilkukrotnej zmiany imienia w procedurze uproszczonej. Ustawa o aktach stanu cywilnego (to ona będzie miała tu zastosowanie), nie mówi nam ile razy można zmienić imię w ciągu pierwszych 6-ciu miesięcy. Pozdrawiam Katarzyna Łukasiewicz.
Chciałabym dodać drugie imię synowi który skończył 13 lat – czy jest wymagana jego zgoda.
Czy wystarczy jako uzasadnienie wskazać to iż w ostatnich latach zaczęliśmy budować drzewo genealogiczne rodziny i okazało się iż tradycją rodzinną męża jest to iż ze każdy w rodzinie ma dwoje imion, jak syn się urodził nie czuliśmy potrzeby nadania drugiego imienia teraz jednak aby podtrzymać więzy i tradycję rodzinną chcielibyśmy to zrobić.
Dzień dobry, zgoda dziecka na zmianę imienia nie jest wymagana. Konieczne jednak będzie uzasadnienie wniosku o zmianę, a właściwie to dodanie drugiego imienia. Pozdrawiam, Katarzyna Łukasiewicz
Witam serdecznie.
Czy jest możliwość zmienienia tylko drugiego imienia córki. Dodam iż córka ma już 4 lata. Pozdrawiam
Tak, oczywiście. Na takiej zasadzie jak opisałam w artykule. Pozdrawiam Katarzyna Łukasiewicz.
Dzień dobry. Syn ma już skończone 14 lat i chce zmienić drugie imię, gdyż się go wstydzi. Jest to imię obcobrzmiące, które dał mu ojciec obcokrajowiec. Syn nie ma z nim kontaktu i zwyczajnie nie chce tego imienia, chce mieć podobnnie brzmiące, ale polskie drugie imię. Czy jest to wystarczający powód do zmiany?
Dzień dobry Pani, odpowiedź na Pani pytanie wymaga rozmowy i sprawdzenia pewnych kwestii. Konieczna jest konsultacja z prawnikiem. Pozdrawiam, Katarzyna Łukasiewicz.