Badanie OZSS, czy opinia biegłych psychologów – sprawdź, który dowód pomoże w Twojej sprawie rodzinnej

Badanie OZSS czy opinia psychologa co wybrać?

Rozwodzisz się i chcesz, aby dziecko spędzało z Tobą więcej czasu? Drugi rodzic się na to nie zgadza? Opinia biegłego psychologa lub badanie przez OZSS pomoże Ci dowieść Twoich racji w sądzie. Zobacz, który dowód będzie lepszy w Twojej sytuacji.

expand_more

Na początek słowniczek. Skrótowiec OZSS, którym będę się posługiwać w tym artykule, to Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów. O tym, czym konkretnie zajmuje się OZSS, przeczytasz w tym artykule. Biegły to psycholog. Natomiast za terminem „biegli” kryją się psycholog i pedagog, rzadziej psycholog i psychiatra.

Sąd powołuje się na ich opinie, gdy przed rozstrzygnięciem sprawy chce poznać sytuację dziecka. Zarówno OZSS, jak i biegły lub biegli przeprowadzają wtedy analizę psychologiczno-pedagogiczną (lub psychologiczno-psychiatryczną) małoletniego dziecka. Inna jest instytucja, która ją wykonuje.

Kiedy przyda Ci się opinia psychologiczno-pedagogiczna?

W sprawach:

  • rozwodowych,
  • dotyczących kontaktów rodzica z dzieckiem,
  • o miejsce zamieszkania dziecka,
  • o rozstrzygnięcie władzy rodzicielskiej.

Przykład:

Jeśli chcesz, by dziecko po rozwodzie mieszkało z Tobą, a drugi rodzic się temu sprzeciwia? Możesz posiłkować się opinią psychologiczno-pedagogiczną.

Specjaliści zbadają sytuację Twojego dziecka, jego nastawienie do rodziców, a także stosunek rodziców do dziecka. Przeanalizują kompetencje wychowawcze Twoje i drugiego rodzica. I ocenią czy dziecko nie zostało wplątane w konflikt rodzicielski. Pomogą określić, czy zamieszkanie z Tobą przyniesie mu korzyści.

Jeśli chcesz, by dziecko po rozwodzie mieszkało z Tobą, a drugi rodzic się temu sprzeciwia? Możesz posiłkować się opinią psychologiczno-pedagogiczną.

Specjaliści zbadają sytuację Twojego dziecka, jego nastawienie do rodziców, a także stosunek rodziców do dziecka. Przeanalizują kompetencje wychowawcze Twoje i drugiego rodzica. I ocenią czy dziecko nie zostało wplątane w konflikt rodzicielski. Pomogą określić, czy zamieszkanie z Tobą przyniesie mu korzyści.

Przy okazji, polecam Ci także artykuł o opiece naprzemiennej.

Badanie przez OZSS czy opinia psychologa – co wybrać?

Cena, czas i precyzyjność – to najważniejsze różnice pomiędzy tymi badaniami. Zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy.

Jeśli ma być taniej, wybierz badanie OZSS. Będzie ono kosztowało od 300 zł do 1000 zł. Natomiast opinia biegłych – od 1000 zł do 4000 zł. Słyszałam nawet o takiej, która kosztowała 6000 zł.

Szybciej pomogą Ci biegli – czas oczekiwania na opinię wynosi od 1 do 3 miesięcy. Badanie OZSS bije rekordy długości. W niektórych ośrodkach trzeba czekać nawet dwa lata!

Jeśli ma być dokładniej, zdaj się na ocenę biegłych. Z przykrością stwierdzam, że wyrobiłam sobie negatywne zdanie o opiniach OZSS. Zdarzyło się w mojej karierze czytać takie „kwiatki”, że podchodzę do nich z dużą dozą sceptycyzmu. Oto przykład:

OZSS pomylił nie tylko to, z kim mieszka dziecko, ale i jego płeć. Opisali chłopca, który świetnie dogaduje się z matką. I stwierdzili, że ponieważ długo już mieszkają tylko we dwoje, przenosiny do ojca zaburzyłyby relacje i dobro dziecka. Okazało się, że opiniowali dziewczynkę, która od rozstania rodziców była pod opieką ich obojga.

Badanie OZSS i opinia biegłych to nie wyrok

Jeżeli nie zgadzasz się z ich wynikami, możesz się od nich odwołać. Sąd poprosi Cię o ustosunkowanie się do nich w określonym terminie. Chociaż muszę przyznać, że przy wnioskach z badania OZSS dzieje się to rzadziej.

Masz prawo kwestionować te dowody. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

  • napisać zastrzeżenia do badania i wniosków. Na ich podstawie możesz wnieść o wydanie przez tych samych specjalistów czy biegłych opinii uzupełniającej. W tym celu trzeba konkretnie pokazać, które wywody są niejednoznaczne, niespójne lub sprzeczne;
  • napisać zastrzeżenia do opinii lub badania i wnieść o wezwanie opiniujących lub biegłych na rozprawę. Po to, by zadać im pytania osobiście;
  • wnieść o dopuszczenie dowodu z badania w innym ośrodku OZSS lub opinii innych biegłych. To w sytuacji, gdy Twoim zdaniem wnioski z badania kompletnie odbiegają od rzeczywistości.

Na wyrok sądu składa się całokształt materiału dowodowego. Nie tylko badanie OZSS, czy opinia biegłych będzie liczyć się w sprawie. Przyznam jednak, że są to mocne środki dowodowe i podważenie ich to trudna rzecz. Warto dobrze przemyśleć, o który z przedstawionych w artykule dowodów wnioskować w sądzie.

Jeśli pomógł Ci mój artykuł lub zasiał wątpliwości, zostaw komentarz. Chętnie je rozwieję.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz