Chcesz ubiegać się o alimenty od byłego małżonka i nie wiesz czy Ci przysługują? Zastanawiasz się, w jakiej sytuacji uzyskasz alimenty na siebie? Zapraszam do oglądania!
Jakie zagadnienia poruszam w filmie?
- jakie alimenty przysługują przy rozwodzie bez orzeczenia o winie
- jakie alimenty przysługują przy rozwodzie z orzeczeniem o winie
- w jakich sytuacjach możesz ubiegać się o alimenty na siebie
- czy intercyza wpływa na obowiązek alimentacyjny
Zapraszam do oglądania!
Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.
Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.
Alimenty od byłego małżonka – kiedy przysługują?
Myśląc o alimentach, najczęściej wiążemy je alimentami na dziećmi, a przecież podczas postępowania sądowego możemy zawalczyć również o alimenty na siebie. Kiedy alimenty mogą nam przysługiwać? Przede wszystkim musimy rozgraniczyć alimenty na te, które są żądane podczas sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzeczenia o winie.
Alimenty od byłego małżonka przy rozwodzie bez orzekania o winie
W takiej sytuacji możemy żądać alimentów tylko w jednym przypadku, kiedy popadniemy w tak zwany niedostatek. Niedostatkiem jest stan, w którym dana osoba, z różnych przyczyn, nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Te powody są najczęściej od niej niezależne. Na przykład osoba, która straciła pracę przez pandemię albo zachorowała na ciężką chorobę niepozwalającą jej samodzielnie się utrzymać i podjąć zatrudnienie.
Nieważne jest to, jak wysokie są zarobki byłego małżonka, alimenty związane z tzw. niedostatkiem, będą pokrywać jedynie podstawowe potrzeby niezbędne do przeżycia. Tego typu alimenty możemy uzyskać jedynie na okres pięciu lat.
Alimenty od byłego małżonka przy rozwodzie z orzeczeniem o winie
W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, osoba niewinna rozpadu pożycia małżeńskiego, może żądać od swojego małżonka alimentów takich, aby jej stopa życiowa po rozwodzie nie uległa żadnemu obniżeniu, aby mogła żyć na tym samym poziomie, na jakim żyła podczas trwania małżeństwa.
Jeżeli taka osoba w trakcie małżeństwa wyjeżdżała na egzotyczne wakacje i zimowe ferie z dziećmi w Alpach, to po rozwodzie również ma prawo uczestniczyć w tego rodzaju eskapadach. Jednak nie zapominajmy, że sąd będzie brał pod uwagę również możliwości zarobkowe tej strony, która ma płacić alimenty.
Te alimenty już nie są na okres pięciu lat, jak w przypadku alimentów związanych z orzeczeniem rozwodu bez winy. Alimenty orzeczone w rozwodzie z winy, możemy płacić do końca życia osoby, której sąd je przyznał. Z zastrzeżeniem, że jeżeli osoba wstąpi w kolejny związek małżeński, to wtedy te alimenty dobiegną końca.
Uwaga, intercyza nie wpływa na obowiązek alimentacyjny po ustaniu małżeństwa.