3 sposoby na ustalenie ojcostwa

3 sposoby na ustalenie ojcostwa

Ojcem dziecka jest mąż matki. Takie mamy w naszym prawie domniemanie. Istnieje ono już od czasów rzymskich! Co jednak w sytuacji, gdy kobieta nie miała męża? Albo miała, ale małżeństwo zakończyło się rozwodem i od momentu rozwodu upłynęło ponad 300 dni. Dzieci urodzone w takich okolicznościach prawo uważa za dzieci pozamałżeńskie. Jeżeli jesteś ojcem dziecka urodzonego w związku nieformalnym, masz trzy sposoby na formalne uznanie Ciebie za ojca. Jak zatem przebiega procedura uznania ojcostwa?

expand_more

Uznanie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (tak, tym samym, przed którym zmienia się na przykład imię dziecka – polecam Ci przy okazji artykuł ten temat zmiany imienia dziecka).

W celu załatwienia sprawy weź ze sobą dowód osobisty i wypełnij oświadczenie o uznaniu dziecka. Wniosek nie podlega opłacie. Oświadczenie możesz złożyć samodzielnie lub razem z partnerką. Jeżeli dokonasz tego we własnym zakresie, to Twoja partnerka będzie miała 3 miesiące na potwierdzenie, że jesteś ojcem dziecka. Jeżeli tego nie zrobi we wskazanym wyżej terminie, to uznanie ojcostwa nie zostanie dokonane. Jak widzisz, musicie być zgodni. Adresy USC znajdziesz tutaj.

Uznanie przed konsulem

Uznanie ojcostwa może nastąpić przed polskim konsulem. Jeżeli Ty lub Twoja partnerka jesteście obywatelami polskimi i przebywacie za granicą, możecie udać się do polskiej placówki konsularnej. Uznanie ojcostwa przed konsulem przebiega w bardzo podobny sposób, w jaki przebiega procedura przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Ustalenie ojcostwa przed sądem

Ostatnim sposobem ustalenie ojcostwa jest wytoczenie sprawy sądowej. W tym celu powinieneś sporządzić wniosek do sądu opiekuńczego. Także i w tym przypadku wniosek jest wolny od opłat. Sąd po odbieraniu od Ciebie oświadczenia o uznaniu ojcostwa wezwie matkę dziecka do złożenia oświadczenia, czy potwierdza Twoje deklaracje.

Czy można uznać ojcostwo dziecka nienarodzonego?

Jeżeli Twoja partnerka jest w ciąży i chciałbyś sytuację prawną dziecka uregulować już na tym etapie, nic nie stoi temu na przeszkodzie. Będziesz potrzebował swojego dowodu osobistego i zaświadczenia od lekarza potwierdzającego ciążę lub kartę ciąży. Reszta procedury jest taka sama, jak wyżej opisałam.

Twoja partnerka niedawno się rozwiodła?

Pamiętasz, że na początku tego wpisu podkreślałam termin 300 dni? Pisałam o nim dlatego, że jeżeli Twoja partnerka zaszła z Tobą w ciążę przed upływem 300 dni od dnia jej rozwodu, to do uregulowania sytuacji prawnej Waszego dziecka będzie konieczne najpierw wytoczenie sprawy o zaprzeczenie ojcostwa byłego męża. Może się zastanawiasz, czy to jest konieczne, jeśli oboje wiecie, że to Ty jesteś ojcem dziecka. Tak.

Zaprzeczenie ojcostwa jest obowiązkowe, nawet gdy były mąż wie, że nie jest ojcem dziecka.

Wasza jednomyślność nie jest tutaj brana pod uwagę. Taka jest specyfika istnienia domniemania prawnego. Zaprzeczeniu ojcostwa poświęcę jednak osobny wpis, bo to dość obszerna materia.

Mam nadzieję, że wpis był pomocny. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej, napisz komentarz albo skontaktuj się ze mną – chętnie pomogę!

Skontaktuj się

Dodaj komentarz